poniedziałek, 29 kwietnia

ŚCIANA ŁUPKOWA

ŚCIANA ŁUPKOWA

Kontrastowa aranżacja salonu – jak ją uzyskać?

Pokój dzienny stanowi miejsce reprezentatywne, które powinno odznaczać się zwłaszcza walorami estetycznymi. Niebanalny wystrój tej części domowego zacisza okazuje się bowiem niczym innym jak pozytywną wizytówką jego gospodarza. Na przestrzeni ostatnich dekad z mody wyszły już jednakże tradycyjne stylizacje salonów opierające się na umieszczaniu klasycznych meblościanek oraz kompletów wypoczynkowych. Dzisiaj podstawą jest zwłaszcza nietuzinkowy pomysł, który pozwoli Ci na to, aby wykreować wnętrze unikatowe designem. Ciekawym rozwiązaniem w tym aspekcie okazuje się popularna obecnie ściana łupkowa. Co to takiego? Bliżej na ten temat poniżej.

Biało-czarny szyk

Nowocześnie aranżowane pomieszczenia to niekiedy luksusowe pokoje w stylu glamour. Są one efektowne, zdobnicze oraz pełne blasku, lecz w ich estetyce stawia się raczej na nietypowość i specyfikę stosowanych rozwiązań, a nie elegancję i wyrafinowany wystrój. W bardziej klasycznych wnętrzach z kolei fundamentem jest maksymalne zgranie kolorystyczne oraz skoncentrowanie się na uzyskaniu aranżacji nie tyle ekstrawaganckiej, co w głównej mierze szykownej i z klasą. Taki efekt osiągnąć można chociażby za sprawą zastosowania wyżej wyszczególnionego łupka. Pod tym pojęciem kryje się skała, która poddawana jest specjalnej obróbce w celu uzyskiwania interesującego tworzywa przydatnego do wykończenia wnętrz domowego użytku. Materiał ten cechuje się ogromnym zdobnictwem, stanowiąc znakomity motyw dekoracyjny wybranej ściany salonu. Przeważnie projektanci wnętrz proponują wyłożenie łupkiem jednego segmentu aranżowanego obiektu, przeciwległy pozostawiając uniwersalnym – najczęściej w tradycyjnym odcieniu bieli bądź delikatnego kremu czy też beżu. Wówczas ciemna ściana łupkowa rewelacyjnie kontrastuje z jasnym fragmentem pomieszczenia. Kamienne wykończenie nadaje się m.in. w kąciku telewizyjnym, gdzie świetnie współgra z tonacją barwną jednolitego kolorystycznie sprzętu RTV.

Nie tylko estetyka

Innowacyjne i coraz częściej wprowadzane rozwiązanie aranżacyjne w postaci ściany łupkowej stanowią nie tylko warty wyróżnienia projekt wizualny, ale także wariant bardzo praktyczny. Obłożona tak solidnym kamieniem ściana jest trwale zabezpieczona. Otrzymywana kompozycja estetyczna okazuje się nie tylko ładna, lecz również niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Nie sposób naturalnego tworzywa tego rodzaju zarysować czy zdeformować. Małe jest też prawdopodobieństwo jego pęknięcia. By jednak móc się cieszyć prawdziwie opłacalnym wystrojem, warto byłoby zainwestować w odpowiednią ekipę, której zlecimy realizację prac wykończeniowych z wykorzystaniem owego tworzywa. Zupełnie niedoświadczonej osobie ciężko jest bowiem wyłożyć kamień równomiernie i co najistotniejsze odpowiednio zakonserwować ścianę, aby posłużyła ona jako oryginalna ozdoba przez długie lata. Idealnie znosząc próbę czasu, można stwierdzić, że łupek jest materiałem długotrwałego użytkowania. Nie jest on także podatny na działanie czynników szkodliwych takich jak wilgoć. Właściwie pielęgnowana ściana z łupka i odpowiednio przeczyszczana raz na jakiś czas wraz z biegiem lat nie traci swych walorów dekoracyjnych.

Ciepło i przytulność wystroju

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ściana łupkowa umieszczona w salonie nada wnętrzu swoistej surowości. W praktyce niekoniecznie jednak z pokoju wizytowego musimy tworzyć chłodne „muzeum”, które będzie zbytnio wytworne i aż nadto eleganckie. Właściwie dobrany materiał oraz stosownie zespolone z nim akcesoria meblowe, ich design i kolorystyka, a także akcesoria dodatkowe bez trudu pozwolą stworzyć pomieszczenie przytulne, swojskie i pełne ciepła. Zimne barwy kamienia, to jest wszelkie odmiany popieli, bieli czy czerni, doskonale współgrają z delikatnym, pastelowym wykończeniem ożywiającym pokój i nadającym mu unikatowego wyglądu. Charakteryzowany w niniejszym tekście łupek sukcesywnie przekonuje do siebie coraz to pokaźniejsze grono osób, poszukujących stylowych metod urządzenia wnętrz. Ten typ materiału rewelacyjnie sprawdza się przy asortymencie szklanym, metalowym a nawet drewnianym. Pozwala to na uzyskanie niepowtarzalnego klimatu indywidualności i minimalizmu.